Gde početi
Važno je misliti na proleće pre zime, posebno ako imate mašine koje će nekoliko meseci biti odložene u garaži. Idealno bi bilo da ove mašine budu podignute i odložene tako da njihovi točkovi ne dodiruju tlo. Međutim, to nije izvodljivo u većini slučajeva, pa preporučujemo povećanje pritiska u gumama na dozvoljeni maksimum pre nego što se parkiraju na duži period. Tokom zime takođe treba proveravati da pritisak u gumama ne opada. Dugotrajno parkiranje na gumama sa nedovoljnim pritiskom (ili potpuno ispumpanim) može uzrokovati ravnu tačku na gumama. Nakon toga, kada se guma ponovo naduva i mašina vrati u upotrebu, ova ravna tačka može izazvati vibracije, buku i ljuljanje točkova. Ukratko, neugodan rad.
Guma i njeno pamćenje
Da, tačno je. Guma „pamti” i zadržava svoj oblik iz pozicije u kojoj je dugo stajala nepomična. Ukoliko na gumi postoji ravna tačka, kratka vožnja (oko 60 minuta) sa minimalnim pritiskom za konkretno vozilo može pomoći, jer će zagrejati karkasu, vratiti joj elastičnost i ispraviti ravnu tačku.
Pre nego što krenete sa prolećnim radovima
Apsolutno prva stvar koju treba uraditi pre prve vožnje je provera ispravnog pritiska u gumama. Pritom treba uzeti u obzir uslove u kojima će mašina biti korišćena i, u skladu s tim, prilagoditi pritisak u gumama. Takođe možete koristiti Mitas mobilnu aplikaciju da procenite ispravan pritisak za različita opterećenja i brzine. Samo imajte na umu da na pritisak u gumama utiče i spoljašnja temperatura, pa ga treba redovno proveravati (idealno svakodnevno).
Takođe bi trebalo obaviti temeljnu vizuelnu proveru vaših guma, uključujući bočne zidove i gazni sloj. Ovo će vam pomoći da otkrijete defekte kao što su ispupčenja ili pukotine na bočnom zidu ili neujednačeno habanje gaznog sloja. Ukoliko uočite problem, konsultujte se sa vašim Mitas prodavcem guma. Takođe treba ukloniti sve sitne predmete zaglavljene u gaznom sloju.
Proverite i sitnice kao što je kapica ventila. Ventil je osetljiv deo, i ukoliko kapica nedostaje, čak i mali udarac može izazvati gubitak pritiska i time nedovoljno napumpavanje, čineći gumu podložnom oštećenju.
Ne zaboravite na felne
Takođe bi trebalo da obavite brzu vizuelnu kontrolu felni, posebno tamo gde je smešten rub gume. Fokusirajte se prvenstveno na vidljive tragove udaraca. Područje ruba je najosetljiviji deo gume, i deo koji je drži na felni, a čak i sitno kamenje koje se tu zaglavi može izazvati gubitak pritiska.
Zaključak je da pravilno (a opet brzo) čuvanje vaših guma treba da bude dnevni ritual. Zauzvrat ćete imati dug radni vek guma i očuvanje njihovih važnih osobina.